W jaką podróż wybiera się Zebruś? Kilka słów od autora książki.

Drodzy Nauczyciele i Rodzice

Zapraszam do muzycznej przygody, która zachęci Wasze dzieci do grania, śpiewania, improwizowania, obcowania z muzyką. Korzystając z pomysłów zawartych w poszczególnych rozdziałach zobaczycie Państwo, że wprowadzanie dzieci w świat dźwięków, tworzenie i muzykowanie jest dla nich źródłem wielkiej radości.

Przewodnikiem i opiekunem dzieci podczas muzycznej podróży jest Zebruś. Jest to bardzo wesoła i zdolna zebra, która kieruje się zasadą: „nauka bawi, a zabawa uczy”. Z Zebrusiem nikt się nie nudzi, a każda muzyczna wycieczka jest pełna przygód i niespodzianek, wesołych zadań i ćwiczeń, które możemy dowolnie łączyć i wybierać. Zebruś zabiera nas w miejsca pełne rytmów, melodii, rozmaitych dźwięków. Wystarczy niewielka zachęta i odpowiednio dobrany rodzaj aktywności, by dziecko zaczęło kreować swój muzyczny świat – improwizować, tworzyć rytmy, melodie, realizować własne pomysły.

Punktem wyjścia do działań muzycznych są wesołe ilustracje, których autorem jest młody artysta Aleksander Wałaszewski. Mają one być dla dziecka inspiracją, dla nas zaś podpowiedzią, czym dziecko w danym momencie jest zainteresowane, w którym kierunku podąża. Ilustracje mają również zachęcać i prowokować do pytań. Pytania są zaczynem, wokół którego budujemy całą podroż. Po otwarciu strony czekamy, o co zapyta dziecko, który obrazek wybierze, a my tym śladem pójdziemy. Pamiętajmy więc, że to dziecko decyduje, w którym kierunku wyruszymy i w co się będziemy bawić. Podążając za nim starajmy się jak najwięcej opowiedzieć, zaśpiewać, wystukać, zagrać, jednocześnie mobilizując do współuczestnictwa w muzykowaniu, chwaląc każdy przejaw kreatywności dziecka. W procesie tym wykorzystujmy zarówno formy aktywności przedstawione w omówieniu jak i wymyślone i zaimprowizowane przez dzieci oraz nauczyciela.

Każda podróż ma stałe, metodycznie zaprojektowane elementy. Ponieważ jednak w naszej muzycznej przygodzie dużo ważniejsza jest sama droga niż cel, elementy te możemy łączyć dowolnie, kierując się swoją i dziecka intuicją. Dla łatwiejszej orientacji umownie ponumerowałem etapy każdej muzycznej podróży Zebrusia tak, aby w razie „zgubienia drogi” każdy mógł się odnaleźć. Te stałe elementy to:

1. Piosenka „Autko”, rozpoczynająca i kończąca każdą wycieczkę.
  2. „Autko” prowadzi nas do głównego celu każdej wyprawy, z którym związana jest nowa piosenka.
  3. Granie na dzwonkach poprzedzone ćwiczeniami przygotowawczymi (zabawy rytmiczne, gestodźwięki itp.).
  4. Różne formy aktywności muzycznej związane z piosenką i z odwiedzanym miejscem – słuchanie, improwizowanie, śpiewanie, zabawy ruchowe i taneczne, zagadki muzyczne.
  5. Aktywne słuchanie muzyki artystycznej z płyty.
  6. Zajęcia praktyczno-techniczne, podczas których dziecko pod opieką i nadzorem dorosłych wykonuje instrument lub zabawkę związaną z podróżą.
  7. Zakończenie podróży Zebrusia.

Do książki dołączone są pomoce dydaktyczne: płyta z podkładami muzycznymi i utworami artystycznymi oraz nowatorsko zaprojektowane dzwonki diatoniczne.

Na zakończenie chciałbym podkreślić, że uczestniczenie w Muzycznych podróżach Zebrusia to znakomity sposób na inspirowanie do różnych form ekspresji muzycznej (śpiew, gra na instrumencie, aktywne słuchanie muzyki artystycznej). Dzięki temu jest wesołą, ciekawą i najprostszą drogą do rozwijania zdolności muzycznych naszych dzieci. Droga ta pozwoli najpełniej rozbudzić zainteresowania i umiejętności artystyczne, więc nie ma na co czekać. Proszę zapiąć pasy i ruszamy!

Życzę miłej zabawy –

Jacek Tarczyński